The Xiaomi 15T Pro is Xiaomi 2025 upper-flragship with MediaTek Dimensity 9400+, 6.67-inch AMOLED (144Hz, 3200 nits peak), 5500mAh battery with 120W charging. Released September 2025. HK$4,999. Full review vs Samsung S25+ and iPhone 16.
Specs
| Item | Spec |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 9400+ 3nm, 8-core, Immortalis-G925 MC12 |
| Display | 6.67-inch AMOLED, 144Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision 1220×2712, 3200 nits peak |
| RAM/ROM | 12GB RAM | 256GB / 512GB / 1TB UFS 4.0 |
| Main Camera | 50 MP main + 50MP tele + 12MP ultra-wide Leica Summilux, OIS, 8K video |
| Battery | 5,500mAh (Si/C Li-Ion) |
| Charging | 120W wired + 50W wireless |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Connectivity | 5G, WiFi 7, Bluetooth 5.4, NFC, USB 3.2 Gen 1 |
| Water/Dust | IP68 |
| HK Price | HK$4,999 (12+512GB) |
Benchmark Comparison
| Test | Xiaomi 15T Pro | Samsung S25+ | iPhone 16 |
|---|---|---|---|
| Geekbench 6 Single | 2,900+ | 2,150 | 2,650 |
| Geekbench 6 Multi | 8,500+ | 6,700 | 6,800 |
| AnTuTu v10 | 2,700,000+ | 1,800,000+ | 1,600,000+ |
| AI Benchmark | 180+ | 148 | 155 |
Camera (Source: GSMArena)
Xiaomi 15T Pro
50MP Leica OIS
50MP 3x OIS
48MP 2x OPT
50MP Leica OIS
50MP 3x OIS
48MP 2x OPT
Samsung S25+
50MP Tele OIS
12MP 120deg
12MP 120deg
50MP Tele OIS
12MP 120deg
12MP 120deg
iPhone 16
8K video
8K video
4K 60fps
8K video
8K video
4K 60fps
Loading chart…
