
Samsung Galaxy S25 Ultra 1TB (Titanium Black)
Samsung Galaxy S25 Ultra 1TB (Titanium Black) — Maximum Storage Flagship

The Galaxy S25 Ultra 1TB in Titanium Black is Samsung’s most storage-dense smartphone — 1 terabyte of UFS 4.0 storage with the full Galaxy S25 Ultra feature set.
Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Launch | January 2025 |
| Starting Price (US) | $1,599 / HK$12,499 |
| OS | Android 15 + One UI 7 |
| Processor | Snapdragon 8 Elite for Galaxy (3nm) |
| Display | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Resolution | 3120 x 1440 pixels (505 ppi) |
| Refresh Rate | 1-120Hz Adaptive |
| Peak Brightness | 2,600 nits |
| Camera | |
| Main | 200MP wide (f/1.7), OIS |
| Ultra Wide | 50MP (f/1.9) |
| 3x Telephoto | 50MP (f/3.0), OIS |
| 5x Telephoto | 50MP (f/3.0), OIS |
| Front | 12MP (f/2.2) |
| Video | 8K at 30fps, 4K at 120fps |
| Memory & Storage | |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB (UFS 4.0) |
| Battery | |
| Battery | 5,000 mAh |
| Video Playback | Up to 27 hours |
| Wired Charging | 45W (0-65% in 30 min) |
| Wireless | 15W Qi2 / 25W MagSafe |
| Connectivity | |
| 5G | Sub-6 GHz + mmWave |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| USB | USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) |
| S Pen | Built-in (2.8ms latency) |
| Design | |
| Body | Titanium + Gorilla Glass Armor 2 |
| Colors | Titanium Black, Titanium Gray, Titanium Silverblue, Titanium Whitesilver |
| Weight | 218g |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2mm |
Buy on Amazon
Galaxy S25 Ultra 1TB price HK, Samsung S25 Ultra 1TB review, most storage Android phone 2025
