
Samsung Galaxy S25 512GB
Samsung Galaxy S25 512GB — Maximum Storage in Compact Form

The Galaxy S25 512GB gives you double the storage of the base model in the same compact 6.2-inch form factor — powered by the Snapdragon 8 Elite and Galaxy AI.
Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Launch | January 2025 |
| Starting Price (US) | $1,099 / HK$8,599 |
| OS | Android 15 + One UI 7 |
| Processor | Snapdragon 8 Elite for Galaxy (3nm) |
| Display | |
| Size | 6.2 inches |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Resolution | 2340 x 1080 pixels (418 ppi) |
| Refresh Rate | 1-120Hz Adaptive |
| Peak Brightness | 2,600 nits |
| Camera | |
| Main | 50MP wide (f/1.8), OIS |
| Ultra Wide | 12MP (f/2.2) |
| 3x Telephoto | 10MP (f/2.4), OIS |
| Front | 12MP (f/2.2) |
| Memory & Storage | |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Battery | |
| Battery | 4,000 mAh |
| Wired Charging | 25W |
| Wireless | 15W Qi2 / MagSafe |
| Design | |
| Body | Armor Aluminum + Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | Midnight Black, Moon Night Blue, Silver Shadow, Spark Blue, Spark Green |
| Weight | 162g |
| Dimensions | 146.9 x 70.5 x 7.2mm |
Buy on Amazon
Galaxy S25 512GB price HK, Samsung S25 512GB review, best compact flagship 2025
