
Google Pixel 9 Pro 256GB (Obsidian)
Google Pixel 9 Pro 256GB (Obsidian) — The AI-First Smartphone

The Pixel 9 Pro 256GB is Google’s most advanced Pixel — featuring Tensor G4 chip, 50MP triple camera, 16GB RAM, 7 years of updates, and exclusive AI features.
Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Launch | August 2024 |
| Starting Price (US) | $999 / HK$7,799 |
| OS | Android 14 (upgradable to Android 15) |
| Processor | Google Tensor G4 (4nm) |
| Security Updates | 7 years (until 2031) |
| Display | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | LTPO OLED (Super Actua) |
| Resolution | 2856 x 1280 pixels (495 ppi) |
| Refresh Rate | 1-120Hz Adaptive |
| Peak Brightness | 3,000 nits (brightest ever on Pixel) |
| Camera | |
| Main Camera | 50MP Octa PD (f/1.68), OIS + EIS |
| Ultra Wide | 48MP (f/1.7), 123 degree FOV |
| 5x Telephoto | 48MP (f/2.8), OIS |
| Front Camera | 42MP Dual PD (f/2.2), 103 degree FOV (widest front-facing) |
| Video | 4K at 60fps, 10-bit HDR, Video Boost, Night Sight Video |
| AI Camera Features | Magic Eraser, Best Take, Magic Editor, Add Me, Zoom Enhance |
| Memory & Storage | |
| RAM | 16GB (LPDDR5X) |
| Storage | 256GB (UFS 3.1) |
| Battery | |
| Battery Size | 4,700 mAh |
| Video Playback | Up to 24 hours (100h with Extreme Battery Saver) |
| Wired Charging | 27W (0-50% in 30 min) |
| Wireless Charging | 21W Qi2 (Pixel Stand 2nd gen), 12W Qi |
| Connectivity | |
| 5G | Sub-6 GHz + mmWave (US model) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| USB | USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) via USB-C |
| Satellite SOS | Emergency SOS via satellite (free first 2 years) |
| Design | |
| Body | Polished aluminum frame + Matte glass back |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz |
| Water Resistance | IP68 |
| Weight | 199g |
| Dimensions | 152.8 x 71.9 x 8.5mm |
Buy on Amazon
Pixel 9 Pro 256GB price HK, Google Pixel 9 Pro review, best camera phone 2024, Pixel 9 Pro vs iPhone 16 Pro
