
Google Pixel 9 Pro 128GB (Porcelain)
Google Pixel 9 Pro 128GB (Porcelain) — AI Pro at the Base Price

The Pixel 9 Pro 128GB in Porcelain gives you Google’s most advanced AI camera in the base storage tier — 16GB RAM, 50MP triple camera, and 7 years of updates at $999.
Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Launch | August 2024 |
| Starting Price (US) | $999 / HK$7,799 |
| OS | Android 14 (upgradeable) |
| Processor | Google Tensor G4 (4nm) |
| Security Updates | 7 years (until 2031) |
| Display | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | LTPO OLED (Super Actua) |
| Resolution | 2856 x 1280 pixels (495 ppi) |
| Refresh Rate | 1-120Hz Adaptive |
| Peak Brightness | 3,000 nits |
| Camera | |
| Main | 50MP Octa PD (f/1.68), OIS |
| Ultra Wide | 48MP (f/1.7), 123 degree FOV |
| 5x Telephoto | 48MP (f/2.8), OIS |
| Front | 42MP (f/2.2), 103 degree FOV |
| Video | 4K at 60fps, Video Boost, Night Sight Video |
| Memory & Storage | |
| RAM | 16GB (LPDDR5X) |
| Storage | 128GB |
| Battery | |
| Battery | 4,700 mAh |
| Wired Charging | 27W |
| Wireless | 21W Qi2 (Pixel Stand 2nd gen) |
| Connectivity | |
| 5G | Sub-6 GHz + mmWave |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| USB | USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) |
| Design | |
| Body | Polished aluminum + Matte glass |
| Colors | Porcelain, Obsidian, Hazel, Rose Quartz |
| Water Resistance | IP68 |
| Weight | 199g |
Buy on Amazon
Pixel 9 Pro 128GB price HK, Pixel 9 Pro Porcelain review, best Google phone 2024
