The Nothing Phone 2a Plus is Nothing 2024 mid-range flagship with Dimensity 7350 Pro, 6.7″ 120Hz AMOLED, 5000mAh battery. HK$2,699. Full review with Samsung A55 and Pixel 8a comparison.
Specs
| Item | Spec |
|---|---|
| Processor | Dimensity 7350 Pro 4nm 8-core |
| Display | 6.7″ 120Hz AMOLED 1080×2400 |
| RAM/ROM | 12GB / 256GB |
| Main Cam | 50MP Sony IMX890 OIS Flagship sensor |
| Ultra-wide | 50MP 114deg JN1 |
| Front Cam | 50MP JN1 AF |
| Battery | 5,000mAh |
| Charging | 45W (charger extra) |
| Glyph | 10 programmable zones |
| OS | Nothing OS (Android 14) |
| Water | IP54 |
| HK Price | HK$2,699 |
Benchmark Comparison
| < | t | r | s | t | y | l | e | = | “ | b | a | c | k | g | r | o | u | n | d | : | # | f | 2 | f | 2 | f | 2 | ; | “ | > | < | t | h | > | I | t | e | m | < | / | t | h | > | < | t | h | > | P | h | o | n | e | 2 | a | P | l | u | s | < | / | t | h | > | < | t | h | > | S | a | m | s | u | n | g | A | 5 | 5 | < | / | t | h | > | < | t | h | > | P | i | x | e | l | 8 | a | < | / | t | h | > | < | / | t | r | > | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Geekbench6 Single | 1,150 | 1,330 | 1,580 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Geekbench6 Multi | 2,600 | 4,002 | 4,500 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| AnTuTu v10 | 730K+ | 720K+ | 1,000K+ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 3DMark WLE | 1,800 | 2,850 | 3,200 |
Camera by GSMArena
Phone 2a Plus
50MP IMX890 OIS
50MP 114deg JN1
N/A
50MP IMX890 OIS
50MP 114deg JN1
N/A
Samsung A55
50MP OIS
12MP 123deg
N/A
50MP OIS
12MP 123deg
N/A
Pixel 8a
64MP OIS
13MP 120deg
N/A
64MP OIS
13MP 120deg
N/A
Amazon US Price (USD)
Loading chart…
